چرا وبسایت‌های دولتی به سئو نیاز دارند؟

چرا وبسایت‌های دولتی به سئو نیاز دارند؟

باور نمی‌کنید اگر بگویم سال 1370 شمسی/ 1991 میلادی فقط یک وبسایت اینترنتی راه‌اندازی شده بود. این در حالی است که حالا پس از گذشت 30 سال و در اواخر سال 1400 شمسی، حدود دو میلیارد وبسایت وجود دارد که از میان آنها حدود 400 میلیون وبسایت فعال است. از اینها عجیب‌تر اینکه اکنون به‌طور متوسط در هر روز حدود 252هزار وبسایت جدید راه‌اندازی می‌شود؛ یعنی تولد 175 وبسایت تازه در هر دقیقه.
تعداد زیادی از این وبسایت‌ها متعلق به دولت‌ها در سطوح فدرال، ایالتی و محلی هستند. در روزهای نخست توسعه اینترنت، راه‌اندازی وبسایت‌های دولتی برای گردانندگان و کاربرانشان تازگی داشت. داشتن وبسایت خوب بود اما توسعه‌دهندگان وب واقعا مطمئن نبودند چه محتوایی را بهتر است روی آنها قرار دهند. در آن روزها، سازمان‌های دولتی معمولاً وبسایت‌هایشان را ابزاری برای برندسازی تلقی می‌کردند. کم‌کم با امکان تغییر طراحی سایت و با افزودن عکس و گرافیک، سازمان‌های دولتی توانستند روایتی تصویری از منطقه خود و خدماتی که ارائه می‌دهند را در اختیار کاربران وب قرار دهند.


وبسایت‌های پرمحتوا اما بهینه نشده دولتی

با اینکه از راه‌اندازی بسیاری از وبسایت‌های سازمان‌های دولتی سال‌ها می‌گذرد، بیشتر متخصصان سئو می‌گویند هنوز طراحی بسیاری از این وبسایت‌ها در کشورهای مختلف خسته‌کننده‌اند و برای موتورهای جستحو بهینه نشده‌اند. این در حالی است که داده‌ها و اطلاعات فراوانی در این وبسایت‌ها وجود دارد که معمولا پیداکردنشان در اینترنت برای شهروندان دشوار است. ممکن است وبسایت‌های دولتی نسبت به وبسایت‌های تجاری در رابطه با بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) ذاتا برتری‌هایی داشته باشند و در بسیاری از موارد در نتیجه جستجوی برخی کلمات کلیدی در رتبه‌های بالا نمایش داده شوند، اما بدون داشتن راهبرد و برنامه مشخصی برای سئو، ممکن است بسیاری از کاربران اینترنت نتوانند آنچه را که دنبالش هستند در وبسایت‌های دولتی پیدا کنند.
موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو بر اساس شاخص اعتماد طبیعی که الگوریتم‌های آنها ممکن است در نظر بگیرد، همواره وبسایت‌های دولتی را به سایر وبسایت‌ها ترجیح می‌دهند و در موتورهای جستجو در رتبه‌های بالا نمایش می‌دهند. با این حال اگر بهینه‌سازی وبسایت در بحث سئو به کل درست و اصولی انجام شود، گوگل و دیگر موتورهای جستجو صفحات و کلمات کلیدی مربوط به آن‌ها را فهرست‌بندی می‌کنند تا وقتی کاربر در حال جستجوی اطلاعات مرتبط با آن است، وب‌سایت دولتی بتواند در موتورهای جستجو در رتبه‌های بالا و در نخستین پیشنهادهای صفحه نمایش داده شود.


وبسایت‌های دولتی سئو نشده و کم بازدید در وب

واقعیت این است که در سال 2022 همچنان شاهدیم که بسیاری از وبسایت‌های دولتی مطابق با اصول سئو بهینه‌سازی نشده‌اند، زیرا مدیران وبسایت‌ها فرضشان این است که وبسایت سازمان به دلیل وزن بالای فاکتور اعتماد برای دامنه .gov به طور طبیعی در موتورهای جستجو از نظر سئو مشکلی ندارد. البته در برخی موارد ممکن است این فرض درست باشد، اما اگر به موتورهای جستجو نگویید صفحه‌های وبسایت متناسب با چه کلمات کلیدی باید رتبه‌بندی شود، در این صورت ممکن است برای کلمات کلیدی خاصی که کاربران در گوگل، بینگ یا سایر موتورهای جستجو تایپ می‌کنند صفحات وبسایت سازمان شما در رتبه‌های اول موتورهای جستجو نمایش داده نشود.
برای هر کسی پیش می‌آید که گاهی به دنبال اطلاعات مربوط به سازمان‌های دولتی در اینترنت باشد اما با وجود میلیون‌ها صفحه در وبسایت‌های دولتی، روبه‌رو شدن کاربران با انبوهی از اطلاعات نامربوط در اینترنت ناامیدشان می‌کند. متأسفانه این اتفاقی است که هر روز می‌افتد زیرا مردم به دلایل مختلف از وبسایت‌های دولتی استفاده می‌کنند؛ دلایلی مثل کسب اطلاعات در مورد آمار و تحقیقات دولتی، دانلود فرم‌ها یا برنامه‌های کاربردی دولتی، یافتن اطلاعات مربوط به حمایت‌های دولتی و ویزا، استفاده از خدمات خاصی که یک سازمان دولتی ارائه می‌کند، پرداخت آنلاین مالیات و جرائم، درخواست برای بهره‌مندی از مزایای دولتی و تحقیق درباره سیاست‌ها یا مسائل عمومی‌با دولت محلی، ایالتی یا فدرال به صورت آنلاین.


کارکردهای متنوع وبسایت برای سازمان‌های دولتی

وبسایت سازمان‌های دولتی کماکان کارکرد روایت‌گونه از خدمات آن سازمان را دارد اما در عین حال جایی است که شهروندان می‌توانند در مورد تاریخ آن سازمان، ارزش‌های سازمانی و اخلاقی آن بیاموزند و اطلاعاتی از مقامات آن سازمان در طول سال‌ها و همچنین درباره کارمندان و کارکردها و خدماتش دریافت کنند. اکنون تفاوتی که نسبت به گذشته ایجاد شده و مدیران سازمان‌های دولتی لازم است آن را عمیقا درک کنند این است که امروزه شهروندان بیشتر به دنبال اطلاعات مربوط به خدمات دولتی به صورت آنلاین هستند تا اینکه گوشی تلفن را بردارند و برای دریافت اطلاعات با آن سازمان تماس بگیرند.
شهروندان می‌توانند با استفاده از موتورهای جستجو به راحتی خدمات مورد نظر خود را در وبسایت یک سازمان دولتی که طراحی اصولی دارد پیدا کنند. آنها بدون معطلی و پرش بی‌جهت میان صفحه‌ها و مواجه شدن با لینک‌های شکسته، خدمات باکیفیت و آنلاین را دریافت می‌کنند. از آنجا که امروزه بسیاری از کاربران با گوشی‌های هوشمند در اینترنت جستجو می‌کنند، وبسایت یک سازمان دولتی نیز لازم است همچون دیگر وبسایت‌های تجاری به‌روز باشد و از طراحی واکنش‌گرا بهره ببرد تا به طور خودکار صفحات وب را متناسب با نمایشگرهای گوشی تغییر شکل بدهد؛ این قابلیت ساده اما مهمی است که بر سئوی وبسایت نیز اثر مثبت دارد.
محصول پورتال سازمانی هوشمند شرکت دانش بنیان نیافام (اسپریت پورتال) با بهره‌مندی از ویژگی‌های فنی پیشرفته و بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو، مشکل دیده نشدن وبسایت سازمان در نتایج جستجوهای مربوطه در گوگل و دیگر موتورهای جستجو را برطرف می‌کند.

otterمشاهده کنید: پورتال سازمانی هوشمند نیافام


داشتن وبسایتی که صفحاتش با کلمات کلیدی مربوط به محصولات و خدمات در موتورهای جستجو به درستی رتبه‌بندی شود، به شهروندان کمک می‌کند اطلاعات مورد نیازشان را سریع و آسان پیدا کنند، از این رو داشتن سئوی خوب برای وبسایت‌های دولتی نه‌تنها ضروری که از نان شب واجب‌تر است.

حالا که به انتهای متن رسیدید شاید باور نکنید اما در چند دقیقه‌ای که طول کشید این متن را بخوانید، حدود 1500 وبسایت جدید در اینترنت راه‌اندازی شد! مسلما بین اینها، شانس بازدید بالاتر برای وبسایت‌هایی خواهد بود که سئوی بهتری داشته باشند.

: لینک کوتاه خبر
متن استاتیک شماره 3 موجود نیست