هوش مصنوعی می‌توانست از اپیدمی کروناویروس جلوگیری کند

هوش مصنوعی می‌توانست از اپیدمی کروناویروس جلوگیری کند

تصور کنید که ویروس کرونا تنها از همان چند هفتۀ اول نمی‌توانست بیشتر شایع شود و پس از شناسایی این ویروس، واکسن آن حاضر و آماده می‌بود. شاید این تصور، کمی تخیلی به نظر می‌آید اما چنین شرایطی امکان‌پذیر است. هوش مصنوعی مسیر پیشرفت فناوری‌های امروزی است. کیت‌های هوش مصنوعی (AI Kit) به وفور در سطح اینترنت فراهم هستند و هر کس که می‌خواهد با AI آشنا شود و عملکرد آن را امتحان کند، می‌تواند با مقداری آموزش پایتون، از آنها استفاده کند.

جوامع open-source که بر اساس قراردادها و اهداف خودشان برنامه‌ها و نرم‌افزارهای منبع-باز را توسعه می‌دهند، می‌توانند در پیشرفت دانش ما از هوش مصنوعی ایفای نقش داشته باشند. با در نظر گرفتن سرعت فعلی پیشرفت هوش مصنوعی شاید اگر ما مثلا ده سال قبل به این سرعت در پیشرفت دانش هوش مصنوعی می‌رسیدیم، امروز برای مقابله با کروناویروس آماده‌تر می‌بودیم.

no result

سناریوی زیر بعنوان یک سناریوی احتمالی برای شکست کروناویروس توسط AI تصویر می‌گردد:

  1. هوش مصنوعی دربارۀ تمام ویروس‌های شناخته‌شده در پایگاه دانش بشر و واکسن‌های شناخته‌شده برای آنها تعلیم می‌بیند. بنابراین AI با خانوادۀ ویروس‌ها، انواع آنها، نحوۀ رفتار آنها، علائم و مؤلفه‌های متنوع هر ویروس آشنا می‌شود.
  2. پس از تعلیم مدل انتخاب‌شده برای هوش مصنوعی با دیتاست‌‌های (dataset) مذکور، ویروس جدید که می‌تواند ویروس کرونا (Coronavirus) باشد به هوش مصنوعی معرفی می‌شود.
  3. هوش مصنوعی سریع‌تر از هر انسانی شروع به اعمال تست‌هایش می‌کند. راه‌های زیادی را برای شکست ویروس امتحان می‌کند که برخی با شکست مواجه می‌شوند و نتایج امیدبخشی نیز بدست می‌آید.
  4. پس از چند روز واکسن مقابل با ویروس بدست می‌آید و توسط انسان تست و راستی‌آزمایی می‌شود. در ادامه، نتایج تست واکسن در صورت موفقیت یا هر نتیجۀ دیگری به هوش مصنوعی اعلام می‌شود تا به پایگاه دانش خود اضافه کند.

ویروس‌ها صدها سال است که می‌آیند و می‌روند و ما در سال 2020 همچنان برای مقابله با آنها آماده نیستیم! اقتصادها رو به ورشکستی و رکورد هستند و اضطراب بر خیابان‌ها حکم‌فرما است. خبر بد این است که کروناویروس تازه شروع کرده است!

تکنولوژی برای مقابله با چنین چالشی کارکرد خود را نشان دهد و استفاده قابلیت‌های فراوان هوش مصنوعی در علوم پزشکی می‌تواند سرعت رسیدن به علاج واقعه را افزایش و خسارات و تلفات را کاهش دهد.

: لینک کوتاه خبر
متن استاتیک شماره 3 موجود نیست