هوش مصنوعی، پایانی بر طراحی و توسعه وب خواهد بود؟

هوش مصنوعی، پایانی بر طراحی و توسعه وب خواهد بود؟

این پرسش مهمی است که مدتی است طراحان و توسعه دهندگان وب را به وحشت انداخته و خواب شب را از چشم آنان ربوده است.
آیا هوش مصنوعی طراحی و توسعه وبسایتهای سنتی را در همین حالتی ما امروز وبسایت‌ها را می‌شناسیم پایان می‌دهد؟ آیا پیشرفت فناوری یادگیری ماشین به این معنی است که به‌زودی متخصصان دیجیتال زیادی در سراسر جهان بیکار خواهند شد؟ یعنی مشاغل آنها همچون زوایدی بر هوش مصنوعی سنگینی می‌کند و مهارت‌های چنین افرادی منسوخ شده است؟


پیشرفت‌های خیره‌کننده هوش مصنوعی در پورتال نیافام

در سال‌های اخیر هیاهوی زیادی در مورد تاثیر هوش مصنوعی بر طراحی و توسعه وب سایت ایجاد شده و بسیاری از کارها در این حوزه با هوش مصنوعی انجام می‌شود. مثلا اکنون هوش مصنوعی است که کار تشخیض چهره و تگ‌گذاری تصاویر را در پورتال نیافام بر عهده دارد. به‌علاوه قابلیت خواندن متن اخبار نیز در پورتال نیافام با هوش مصنوعی انجام می‌شود. همین طور هوش‌مصنوعی کار تولید خلاصه خبر را هم در پورتال نیافام پیش می‌برد. پس می‌بینید ما در شرکت دانش‌بنیان نیافام تا همین امروز بسیاری از کارها را با هوش مصنوعی انجام می‌دهیم. اما آیا توسعه‌دهندگان و طراحان وب در نیافام نگران آینده شغلی خود هستند؟
مفهومی که پشت بهره‌گیری از هوش مصنوعی برای ساخت وبسایت‌ها وجود دارد بسیار ساده است: ابزارهای کدنویسی مبتنی بر هوش مصنوعی برای ساخت یک وبسایت به تنهایی استفاده شده و سپس فناوری یادگیری ماشین برای بهینه‌سازی رابط کاربری از طریق هوش تطبیقی (adaptive intelligence) و با حداقل دخالت انسان به کار گرفته می‌شود.
البته چالش ما با این مدل در این است که فرض شده ماشینها می‌توانند جایگزین فرایند خلاقیت انسان شوند. اما چنین جایگزینی‌ای ممکن نیست. یا شاید بهتر باشد بگوییم دست کم در حال حاضر چنین چیزی ممکن نیست!
قدرت خلاقیت انسان، کنجکاوی ذاتی او را به دنبال دارد. ما همیشه در پی به چالش کشیدن وضع موجود و آزمایش اشکال جدید و بررسی زیبایی‌شناختی آنها هستیم. خلاقیت همیشه نمودی از تلاش بشر خواهد بود. به‌کارگیری هوش مصنوعی برای طراحی وبسایت را نباید به‌چشم جایگزین دومی برای خلاقیت انسان دید. در عوض، هوش مصنوعی می‌تواند همچون افزونه بسیار قدرتمندی برای بهبود فرایند خلاقیت در نظر گرفته شود.
پس در اصل به هوش مصنوعی باید به چشم یک هوش افزوده (augmented intelligence) نگاه کنیم؛ در قالب انسان‌ها و ماشین‌هایی که با هم کار می‌کنند.

ظهور هوش طراحی مصنوعی (ADI)

هوش طراحی مصنوعی (ADI سرواژه Artificial Design Intelligence) وقتی به بحث طراحی و توسعه وب رسید هیاهوی وسیعی به راه انداخت. این فناوری با ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند آغازگر نسل جدیدی از بازی‌های رایانه‌ای باشد.
ADI را می‌توان نوعی فناوری در نظر گرفت که وبسایت‌ها را خودش می‌سازد و فقط به مداخله انسان با مجموعه‌ای از پارامترهای ورودی در ابتدای کار برای تعیین چارچوب و زمینه و خروجی مورد نظر نیاز دارد.
با پیشرفت‌های اخیر در الگوریتم‌های هوش مصنوعی و قابلیت‌های یادگیری ماشین، ADI شکاف بین توانایی شناخت انسان و اتوماسیون ماشینی را با هدف ایجاد قابلیت‌های بصری بیشتر و تجربیات کاربری بهتر کاهش داده است. وقتی صحبت از طراحی و توسعه وب می‌شود، می‌بینیم چه ظرفیت عظیمی در استفاده از ADI برای درک قوانین خلاقانه و اعمال مستقل آنها وجود دارد. با اینکه ADI و یادگیری ماشین هرگز جایگزین فرایند خلاقیت نمی‌شوند، هوش مصنوعی همچنان در نقش هوش افزوده‌ای که طراحان و توسعه دهندگان وب می‌توانند از آن برای بهبود نتایج مشتری و ایجاد تجربیات کاربری بهتر استفاده کنند، مفید خواهد بود.

تحریریه خبر اسپریت پورتال، دستیار هوشمند تولید و مدیریت محتواحتما بخوانید: تحریریه خبر اسپریت پورتال، دستیار هوشمند تولید و مدیریت محتوا

روش کار ADI به این صورت است که از فناوری یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های موجود استفاده می‌کند؛ داده‌هایی مثل داده‌های خرید مشتری، زمان مربوط به داده‌های سایت، نرخ کلیک، داده‌های کاتالوگ محصولات و سایر معیارهای رفتاری. وقتی مجموعه داده‌ها در دسترس است، آن وقت هوش مصنوعی این طور عمل می‌کند که «داده‌های ورودی» یا ترجیحات انسانی مانند طرح‌های رنگی، محتوا و زمینه را برای ایجاد یک طراحی کاملاً منحصر به فرد برای رابط کاربری (یا وبسایت) به‌کار می‌گیرد.
با اینکه هوش مصنوعی جایگزین نیازمان به طراحان و برنامه‌نویسان نمی‌شود، اما به زودی باید آنقدر پیشرفت کند که بتواند بسیاری از کارهای طاقت‌فرسای فعلی طراحان وب و توسعه‌دهندگان را انجام دهد. از دیدگاه توسعه وب سازمانی - آنجایی که به برنامه‌ریزی معماری گسترده و سفارشی نیاز داریم- نمی‌توانیم مهندسی، تجزیه و تحلیل کسب‌وکار و تفکر انتقادی که عوامل انسانی عهده‌دارش هستند را به‌کلی با هوش مصنوعی جایگزین کنیم. اما هوش مصنوعی می‌تواند روند معماری را سریعتر کند. ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی از طریق برنامه‌نویسی، بازبینی، تشخیص خطا و آزمایش رگرسیون، می‌توانند میزان کار با صفحه کلید رایانه را کاهش داده و بهینه‌سازی کدنویسی را ممکن کنند.
نکته مهم دیگر این است که ADI وقتی ایده‌هایی ایده برای رابط کاربری یک وبسایت ارائه می‌دهد، بسیاری از مفاهیم مورد توجه برای یک مخاطب معمولی را در نظر نمی‌گیرد. همیشه انبوهی از ترجیحات مشتری، نکات ظریف و ذهنیت‌های گوناگون در افراد مختلف وجود دارد که برای موفقیت در اجرای یک پروژه وبسایت باید در نظر گرفته شود. اینها چیزهایی است که فعلا در حوزه هوش مصنوعی مطرح نیست.

هوش مصنوعی برای بهینه سازی

جایی که هوش مصنوعی تأثیر زیادی در طراحی و توسعه وب دارد، استفاده گسترده از آن در بازاریابی و بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی است.
این امر شامل بسیاری از ابزارهای پیش‌بینی مبتنی بر هوش مصنوعی است که نیاز به آزمایش سنتی A/B وب سایت یا آزمایش چند متغیره را برطرف می‌کند. موتورهای قدرتمند پیشنهاد محصول که مبتنی بر هوش مصنوعی کار می‌کنند نه تنها با تجزیه و تحلیل سابقه خرید و رفتار مصرف‌کننده، بلکه از طریق گوش دادن اجتماعی (social listening) نیز به بازاریابان امکان می‌دهد که تشخیص دهند احساسات مصرف‌کنندگان در کجاست. هوش مصنوعی سپس از این آموخته ها برای تأثیرگذاری بر پیشنهادهای مربوط به بهینه‌سازی قیف تبدیل استفاده می‌کند.
هوش مصنوعی، محتوای شخصی‌سازی شده سطحی است که تعامل عمیق‌تر و نتایج بهتری را برای بهبود تجربه کاربری ارائه می‌دهد. هدف‌گیری دقیق سرنخ‌ها و تقسیم‌بندی، در عین ارائه محتوای شخصی‌سازی‌شده، می‌تواند پیشرفت‌های بزرگی را در بازده سرمایه‌گذاری و عملکرد کمپین‌های تاکتیکی رقم بزند.
ابزارها و برنامه‌های هوش مصنوعی برای ساده‌سازی تکامل تجربیات دیجیتالی جدید به منظور توسعه و آزمایش انواع مختلف کمپین‌های بازاریابی و رویکردهای تاکتیکی و کارایی استفاده شده و اعتبار و نتایج برآورد شده آنها در برابر شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) کمپین و بازاریابی مورد تایید قرار می‌گیرد.

هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق ،تفاوت آن‌ها در چیست؟حتما بخوانید: هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق ،تفاوت آن‌ها در چیست؟

خلاصه قضیه هوش مصنوعی چقدر جدی است؟!

تا اینجا دنیای امروز ما تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار گرفته است و این تأثیر در زندگی ما به‌صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. با این حال، هوش مصنوعی بیش از آنکه جایگزین شاغلان حوزه طراحی و توسعه وب شود، آنها را توانمندتر می‌کند. این ظرفیت هیجان انگیز هنگامی ایجاد می‌شود که انسان‌ها و ماشینها را در یک شراکت همکارمحور ببینیم که در آن مشخص شده باشد انسان‌ها چه کارهایی را بهتر می‌توانند انجام دهند و ماشین‌ها و هوش مصنوعی در انجام چه کارهایی بهترند. مهم‌ترین نوع هوش، نه هوش مصنوعی که «هوش جمعی» است که هم شامل آدم‌ها می‌شود، هم ماشینها. آینده توسعه‌دهندگان و طراحان وب، به این شکل است که هوش مصنوعی را به‌عنوان بخشی از چرخه کار خود به‌کار می‌برند و این توانمندی ارتقایافته سبب می‌شود بتوانند تجربیات کاربری بهینه‌تری را در زمان بسیار سریع‌تری ارائه کنند.
پس تا روزی که ببینیم ربات‌ها جایگزین طراحان و توسعه دهندگان وب شده‌اند هنوز راه درازی در پیش داریم. در واقع پلتفرم‌ها و ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی موجب مولدتر و مؤثرتر شدن سازندگان و مهندسان حوزه دیجیتال می‌شود و به آنها امکان می‌دهد محصولات دیجیتالی را با کیفیت بالاتر و با هزینه کمتر تولید کنند.

بنابراین اگر طراح یا توسعه‌دهنده وب هستید، خیالتان راحت باشد که هوش مصنوعی و ربات ها احتمالاً به‌زودی شغل شما را از بین نمی‌برند. اما حتی اگر در آینده چنین شود، احتمالاً کارهای جالب‌تری به شما سپرده خواهد شد.

: لینک کوتاه خبر
متن استاتیک شماره 3 موجود نیست