هشت راهی که کلان‌داده و هوش مصنوعی دنیای کسب‌و‌کار را تغییر می‌دهند

هشت راهی که کلان‌داده و هوش مصنوعی دنیای کسب‌و‌کار را تغییر می‌دهند

اگر شما هم همانند بقیه به دنبال شناخت این منافع برای سازمان‌های بزرگ و کسب‌و‌کار‌ها هستید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا با تأثیر دگرگون‌کننده هوش مصنوعی بر امور کسب و‌کارها بیشتر آشنا شوید :

 

    • ارتقای هوش کسب و کار (BI) : به مدد هوش کسب‌و‌کار، تحلیل کسب‌و‌کار‌ها به نسبت گذشته بسیار سریع‌تر و مؤثر‌تر شده‌است. کلان‌داده یا Big Data مجموعه‌ای از ابزا‌ر‌هاست که هوش تجاری یا هوش کسب‌و‌کار را امکان‌پذیر می‌کند. قبل از معرفی کلان‌داده، هوش تجاری در قلمرو محدودی تعریف می‌شد. هرچند، امروزه بسیاری از کمپانی‌ها و سازمان‌های بزرگ با بهره‌گیری از کارشناسان خبره در زمینه هوش‌تجاری از این فوران عظیم اطلاعات منفعت کسب می‌کنند و این سیاست، کمپانی آنها را به سطوح متعالی‌تر رهنمون می سازد.
    • شناخت و خدمت رسانی به مشتریان : وقتی در مورد کاربرد های کلان‌داده بحث می شود، شناخت مدل رفتار مشتری یکی از معروف‌ترین حوزه های کاربرد این دانش است. در این حوزه کاربرد، بر شناخت مشتریان، ترجیحات و رفتارهای آنها تمرکز می شود. با پیاده سازی کلان‌داده و بکار گیری متخصصین هوش مصنوعی، کمپانی ها و سازمان های بزرگ می توانند با کمک تحلیل‌های متنی، تحلیل لاگ‌های مرورگر‌ها و داده‌های شبکه‌های اجتماعی و دریافت تصویری واضح و کامل‌تر از مشتریان، مجموعه اطلاعات و داده‌های سنتی سازمان و کسب و کارشان را بسط و گسترش دهند.

no result

  • تغییر شیوه بهره‌برداری از رسانه‌های جمعی ( (Social Media : رسانه‌های جمعی یکی از زمینه‌هایی است که هوش مصنوعی از طریق آن‌ها کسب‌و‌کار‌ها را تحت تأثیر قرار داده‌است. افزایش روز‌افزون هدف‌گذاری آنی (Real Time) محتوای شخصی‌سازی شده و اقداماتی از این دست، با هدف افزایش فرصت های فروش انجام می‌شود. این امکانات به واسطه توانایی استفاده هوش مصنوعی از متدلوژی‌های مؤثر هدف‌گذاری رفتاری ( Behavioral Targeting) فراهم شده‌اند. به‌عنوان مثال در سیستم‌های بازاریابی مجهز به هوش مصنوعی، هنگامی که شخصی روی هر پلتفرمی اقدام به جستجوی یک نرم‌افزار ارتباط با مشتری جدید می‌کند، هوش مصنوعی می‌تواند بطور دقیق و صحیح، متوجه این رفتار شود و با این اطلاعات و این قابلیت‌ها، کسب‌و‌کار‌ها می‌توانند بصورت اتوماتیک از نیا‌ز‌ها آگاه شوند و به آنها پاسخ دهند و یک تجربه بهتر از خرید‌کردن را بوجود آورند.
  • معرفی محصولات پاسخگو به مشتری (Responsive Products) : کلان‌داده‌ها علاوه بر ارتقای خدمت‌رسانی به مشتری، کمپانی‌ها را قادر می‌سازند که محصولات پاسخگو به مشتری تولید کنند. امروزه، طراحی محصول به گونه‌ای بر تأمین نیازهای مشتری متمرکز است که پیش از این امکان آن موجود نبود. در این جا از تحلیل داده‌ها برای پیش‌بینی آنچه از یک محصول انتظار می‌رود استفاده می‌شود تا اینکه متکی به خواسته‌های مشتری باشیم که بگویند از محصول چه کیفیتی را انتظار دارند. به مدد کلان‌داده، کمپانی‌ها بوسیله جمع‌آوری اطلاعات عادات خرید، نظرسنجی و حتی تدوین سناریو‌های موردی از مشتری، می‌توانند تعیین کنند که در آینده چه محصولی را باید ارائه دهند و آن محصول چه کیفیتی را باید داشته باشد.
  • پیشرفت قابلیت‌های جلوگیری از تقلب : در دنیای دیجیتالی مدرن، آنهایی که شیادان حرفه‌ای نامیده می‌شوند نیز از حقه‌های جدیدی استفاده می‌کنند. در حالی که حقیقت وجود چنین مسئله‌ای ثابت شده است، کمپانی‌ها و کسب و‌کار هم می‌توانند با قابلیت‌ها و ابزار‌های ردیابی جرم که با  کمک فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بوجود آمده‌اند، علیه چنین فعالیت‌های مخرّبی از خودشان محافظت کنند. فناوری ارتقا یافته تشخیص ویدئویی، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار و اتوماسیون و موتور‌های یادگیری ماشین از جمله‌ی چنین قابلیت‌هایی هستند که با استفاده از هوش مصنوعی توسعه یافته‌اند.
  • پیشرفت در بهره‌وری : یک مهندس صنعتی به یک کارشناس حرفه‌ای گفته می‌شود که به کاراتر شدن فرایند‌ها کمک می کند. آنها می‌دانند که بدون استفاده از کلان‌داده، این افزایش کارایی غیر‌ممکن خواهد بود. امروزه، کلان‌داده اطلاعاتی غنی و فراوان درباره هر فرایند و محصولی را تولید می‌کند. آنهایی که می‌دانند چگونه از آن استفاده کنند این حقیقت را درک می‌کنند که داده‌های غنی داستان می گویند و کسب و‌کارهای هوشمند به آنها گوش فرا‌می‌دهند! مهندسین همچنین از کلان‌داده‌ها استفاده می‌کنند تا فرایند‌ها، به شکلی کاراتر در سازمان جاری شوند.  تحلیل کلان‌داده با نظریه محدودیت‌ها (Theory of Constraints) نیز خوب عمل می‌کند بدین‌گونه که با کلان‌داده تشخیص محدودیت‌ها و امکان تشخیص اینکه آنها چگونه فرایند ها را محدود می‌کنند بسیار سریع‌تر و مؤثر‌تر شده‌است. هنگامی که محدودیت‌ها شناسایی و برطرف می‌شوند می‌توانیم شاهد افزایش در عملکرد سازمان باشیم.
  • برقراری پشتیبانی دائم از مشتریان : امروزه با رایج شدن قابلیت ارائه پشتیبانی شبانه‌روزی از مشتریان با روبات‌های گفتگو‌گر یا چت‌بات‌ها (Chatbots)، کسب‌و‌کار‌ها می‌توانند از اطلاعات جمع‌آوری شده از طریق این چت‌ها در CRM خود به طور ویژه استفاده کنند و دید بسیار عمیق و ارزشمند‌تری را نسبت به مشتریان خود بدست آورند. هنگامی که از تمام پتانسیل آنها استفاده شود، از آن داده‌ها می‌توانند در بهینه‌سازی نقاط تماس با مشتری که شامل کیفیت تعامل چت‌بات می‌شود و در خلق یک سیستم بازخورد که سرشار از اطلاعات مشتری می‌باشد استفاده کنند. این بدان معنی است که کسب‌و‌کار‌ها نهایت تجربه کاربری (UX) را برای مشتریان ایجاد می‌کنند و این موهبت با کمک غیر‌قابل جایگزین داده‌های جمع‌آوری شده و تحلیل‌شده بدست می‌آید.
  • کاهش هزینه‌ها : کسب‌و‌کار‌ها می‌توانند از کلان‌داده برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنند. چگونه ؟ با یافتن روند‌ها و پیش‌بینی وقایع و اتفاقات آینده در صنعت! وقتی بدانید برخی اتفاقات احتمالاً چه زمانی روی می‌دهند، می‌توانید از این اطلاعات برای ارتقای برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌ها استفاده کنید. امروزه، برنامه‌ریزان و خط‌مشی‌گذاران سازمان‌های تجاری می‌دانند چه زمانی و به چه مقدار تولید کنند. آنها می‌توانند پیش‌بینی کنند که در یک زمان معین، چه مقدار کالا باید در انبارها داشته باشند تا پاسخگوی نیاز‌های مشتری باشند بدون اینکه هزینه‌های انبارداری سازمان را افزایش دهند. جدا از هر بحثی، نگهداری انبار، حمل و نقل محصولات و انباشت سرمایه در انبار بسیار هزینه‌بر است. با کمک کلان‌داده امکان پیش‌بینی وقوع فروش‌ها و زمان نیاز به تولید فراهم شده‌است و با تحلیل‌های عمیق بیشتر حتی می‌توان نشان داد زمان ایده‌آل برای خرید انبار چه موقع  و حجم مورد نیاز چه میزان است.

کلان‌داده و هوش مصنوعی : آینده کسب و کار

اگر می خواهید کسب و‌کار شما منفعت بیشتری کسب کند و دستاورد بیشتری داشته باشد، هوش مصنوعی و کلان‌داده یک « باید» به حساب می آیند. حقیقت این است که  به زودی کسب و کار‌هایی که از این فناوری‌ها استفاده نکرده‌اند در رقابت با کمپانی‌های پیشرو عقب خواهند‌ماند.

: لینک کوتاه خبر
متن استاتیک شماره 3 موجود نیست