معرفی WARP : رفع مشکل عملکرد و امنیت اینترنت موبایل

معرفی WARP : رفع مشکل عملکرد و امنیت اینترنت موبایل

اوّل آپریل یک روز ناخوشایند برای اکثریت شبکۀ اینترنت است. در حالی که نوآوری‌های بیشتری را همواره در اینترنت مشاهده می کنیم، متأسفانه بسیاری از کمپانی‌های سطح بالا و برجسته تصمیم می‌گیرند  در این روز که به "احمق‌های آوریل" معرف است،  وقت خود و بیلیون‌ها فرد را با لطیفه‌های تین‌ایجری و کودکانۀ بی‌مزّه تلف کنند.

البته بعضی شرکت‌ها مثل Cloudflare نیز وقت خود را با این چیز‌ها تلف نمی‌کنند. کمپانی Cloudflare تصمیم گرفت برای کمک به همۀ کاربران اینترنت، سرویس 1.1.1.1 را ارائه دهد.

هدف این سرویس واضح بود: ارائۀ سریع‌ترین و امن‌ترین DNS resolver که به حریم شخصی افراد احترام بگذارد. استفاده از این ریزالور DNS هر ماه 7 برابر می‌شود و احتمال دارد به‌زودی یکی از بزرگترین سرویس‌های public DNS، پشت سر گوگل قرار گیرد. آنها برای حصول اطمینان ازحفظ امنیت و حریم خصوصی، به برتری استاندارد‌ DNS بر TLS و DNS بر HTTP کمک کرده‌اند. آنها برای رسیدن به چنین جایگاهی با شرکت‌هایی همچون Mozilla همکاری کرده‌اند تا بتوانند این استاندارد‌ها را برای همه و در همه‌جا دسترس‌پذیر کنند.

Cloudflare در یازدهم نوامبر، اپلیکیشن 1.1.1.1 را در اختیار کابران موبایل قرار داد تا آنها نیز بتوانند به آسانی از سرویس دی ان اس 1.1.1.1 برای افزایش سرعت، امنیت و حریم خصوصی روی گوشی‌های موبایل خود استفاده کنند. آنها فکر می‌کردند حدّاقل 10‌هزار نفر از این app استفاده خواهند‌کرد. اما این رقم بیش از حدّ تصور آنها و به میزان میلیونی بوده‌است.

یک برنامۀ فوق سرّی

حقیقت امر این است که اپلیکیشن 1.1.1.1، یک مقدمه برای آن چیزی بود که Cloudflare الان به آن رسیده است. آنها می‌خواستند برای پیشرفت عملکرد و امنیت اینترنت موبایل، یک تغییر بنیادی ایجاد کنند. برای رسیدن به این جایگاه، آنها باید شرایط ضعیف شدن سیگنال را هنگامی که یک اپلیکیشن VPN در لحظه تغییر از بستر Cellular به WiFi تجربه می‌کند درک می‌کردند.

همه باید این حقیقت را تصدیق کنیم که اینترنت موبایل می‌تواند از شرایطی که الان دارد بهتر باشد. TCP که پروتکل بنیادی اینترنت است، هرگز برای شرایط موبایل طراحی نشده بود. اثرات آن را زمانی مشاهده می‌کنید که شما با گوشی موبایل در حال گشت و گذار در اینترنت هستید و شخصی در مجاورت شما اجاق مایکروویو را روشن می‌کند و یا اتفاقی مشابه می‌افتد که منجر به از دست رفتن پکت‌ها (Packet loss) می‌شود. اگر پروتکل‌های اساسی موبایل پیشرفت می‌کرد، شرایط اینترنت موبایل بسیار از این شرایط، بهتر می‌بود. امید زیادی به 5G یا نسل پنجم می‌رود ولیکن اینترنت موبایل همچنان بر بستر پروتکل انتقال داده‌ای جریان دارد که برای شبکه‌ای بیگانه با موبایل طراحی شده‌است.

no result

علاوه بر آن، بسیاری از ارتباطات شخصی ما با گوشی‌های موبایل شکل می‌گیرند. چگونه اطمینان دارید که این ارتباطات تا حدّ ممکن ایمن و خصوصی هستند؟ درست است که وی‌پی‌ان موبایل (Mobile VPN) می ‌تواند شما را از رمزنگاری ارتباطات اینترنت موبایل مطمئن کند ولی صادقانه باید بگوییم که VPN مخصوصاً روی موبایل ضعف‌های جدی دارد. VPNها وقفه ایجاد می‌کنند و باتری دستگاه موبایل را خالی می‌کنند و در بسیاری از موارد، توسط کمپانی‌هایی ایجاد می‌شوند که انگیزه‌ها و اهدافی مخالف با حفظ حریم خصوصی و امنیت شما دارند.

کمپانی Cloudflare پس از دو سال از ارائه اپلیکیشن 1.1.1.1، این App را با امنیت و عملکرد فناوری Warp ارائه داده‌است. آنها Warp را از ابتدا پایه‌ریزی کرده‌اند تا در شرایط سخت اینترنت موبایلی مدرن پیشرفت کند. آنها در نوامبر 2017، تمام حقوق نرم‎‌افزار Neumob را تصاحب کردند و طرحشان از همان زمان پایه‌ریزی شده‌بود. این حرکتی در راستای چشم‌انداز آنها بود. چشم‌اندازی که هدف والای گسترش شبکۀ جهانی Cloudflare برای کمک به عملکرد و امنیت اینترنت موبایل را دنبال می‌کرد.

از بعد فنّی، Warp یک VPN است. تصوّر کنید که می‌خواهید یک شخص غیر فنّی را مجاب کنید که باید یک App را نصب کند که اینترنت او را کند کرده و سرعت تخلیه باتری‌اش را افزایش می‌دهد به قیمت اینکه مقداری امنیت داشته باشد ! مطمئناً موفق نخواهید شد  و مدیران Cloudflare هم این را می‌دانستند. آنها در توسعۀ Warp به این مهم چشم داشتند که ضعف‌های VPN را به قوّت تبدیل کنند.

Warp ظاهراً مثل VPN عمل می‌کند اما اکنون در اپلیکیشن 1.1.1.1، اگر کاربران تصمیم بگیرند Warp را فعال کنند، به جای فقط بهینه‌سازی و امن‌نمودن کوئری‌های DNS، همۀ ترافیک اینترنت بهینه‌سازی و ایمن می‌شود. به بیان دیگر، Warp یک VPN برای افرادی است که نمی‌داند کلمۀ VPN مخفّف چه کلماتی است.

Warp، تنها بر مرورگر وب شما تأثیر نمی‌گذارد بلکه بر تمام App های اجرا شده روی موبایل شما اثر می‌کند. همۀ ارتباطات رمزنگاری نشده، به‌طور خودکار رمزنگاری می‌شوند. متأسفانه بیشتر ترافیک‌های اینترنتی هنوز رمزنگاری نشده‌اند. Warp بصورت خودکار تا مرز ظرفیت شبکۀ Cloudflare به دستگاه شما رمزنگاری می‌افزاید. درست است که شبکۀ Cloudflare کامل نیست اما بزرگ‌ترین تهدید‌هایی که کاربر نوعی به آن دچار می‌شود را شناسایی می‌کند. شبکۀ Cloudflare می تواند محتوا را Cache و فشرده کند تا عملکرد را ارتقا دهد و بطور بالقوّه مصرف دیتا (Data usage) را کاهش می‌دهد.

بر خلاف دیگر VPNها که اینترنت را کند می‌کنند، Warp تمام دستاوردهای تیم Neumob را به‌کار می‌گیرد تا عملکرد و سرعت اینترنت موبایل را ارتقا دهد. آنها Warp را حول یک پروتکل مبتنی بر UDP ساخته‌اند که برای اینترنت موبایل بهینه‌سازی شده است. همچنین آنها شبکه جهانی عظیم Cloudflare را پیشرفت داده‌اند که به Warp اجازه می‌دهد در واحد میلی ثانیه به سرورهای کاربران جهانی اینترنت متصل شوند. عموماً هر چه اتصال شبکۀ اینترنت شما ضعیف‌‌تر باشد، Warp عملکردش را بهتر نشان می‌دهد. Warp قابلیت اعتماد را نیز افزایش می‌دهد. Warp نمی‌تواند نقاط کور موبایل را از بین برد اما پروتکل آن به‌گونه‌ای طراحی شده است که بازیابی ارتباط از دست رفته سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

Warp به شکل قابل توجهی مصرف انرژی باتری شما را افزایش نمی‌دهد. آنها Warp را حول یک پروتکل وی‌پی‌ان مدرن و بهینه به نام WireGuard توسعه داده‌اند که نسبت به پروتکل‌های وی‌پی‌ان سنّتی بسیار بهینه‌تر است.

بسیاری از کمپانی‌های ارائه دهندۀ VPN تظاهر می‌کنند که امنیت داده‌های شما را تضمبن می‌کنند. اما آنها را به کسب و کار‌های دیگر می‌فروشند! مدل کسب‌وکار Cloudflare با آنها متفاوت است. درست است که Cloudflare اپلیکیشن 1.1.1.1 با قابلیت Warp را بصورت رایگان ارائه می‌دهد، اما سرویس Warp+ premium که عملکرد و سرعت بسیار بالایی را ارائه خواهد داد، برای کاربر هزینه خواهد داشت. روی هم رفته می‌توان گفت ...

  1. آنها لاگهای قابل فهم توسط کاربر را روی دیسک ذخیره نمی‌کنند.
  2. آنها هرگز داده‌های تعاملات اینترنتی شما را نمی فروشند یا از آن برای مقاصد تبلیغاتی استفاده نمی‌کنند.
  3. آنها برای اینکه قابلیت 1.1.1.1 App with Warp را در اختیار شما قرار دهند نیازی به اطلاعات شخصی شما ندارند.
  4. آنها برای اینکه وعده‌هایشان را عملی کنند، از ممیّز‌های خارج از Cloudflare استفاده کرده‌اند.

Cloudflare حتی در حالی که مابقی صنعت فناوری در حال خوشمزگی اول آوریل هستند، رسالت خود را در ساخت یک اینترنت بهتر بسیار جدّی گرفته است آنها این مأموریت را برای بخش قابل توجهی از محتوا‌سازان جهان به سرانجام رسانیده‌اند. 

: لینک کوتاه خبر
متن استاتیک شماره 3 موجود نیست