دامین آتوریتی (Domain Authority) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

دامین آتوریتی (Domain Authority) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

دامین آتوریتی یا DA یک امتیاز است که توسط کمپانی تحقیق و مشاوره سئوی MOZ خلق شده است و رتبه احتمالی وب‌سایت‌ها را در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) محاسبه می‌کند. امتیاز دامین آتوریتی بین 1 تا 100 می‌باشد و امتیاز‌های بالا‌تر به این معنی است که احتمال کسب رتبه‌‌های بالا‌تر برای دامنه بیشتر خواهد بود.  شما می توانید از دامین آتوریتی هر وب‌سایتی با استفاده از ابزار MozBar، Link Explorer و ابزارهای دیگری که در دسترس هستند اطلاع پیدا کنید.

دامین آتوریتی به‌عنوان یک ابزار پیش‌بینی کننده برای PageRank مورد استفاده قرار می‌گیرد. PageRank  الگوریتم اختصاصی گوگل است که نقشی اساسی در تعیین نتایج موتور جستجو دارد. با وجود محرمانگی و ابهاماتی که پیرامون نحوه کار PageRank وجود دارد، دامین آتوریتی به‌عنوان بهترین ابزار برای ارزیابی قدرت دامین شناخته می‌شود.

 

دامین آتوریتی چگونه محاسبه می شود؟

DA مقداری میان 1 تا 100 در مقیاس لگاریتمی است که به یک وب‌سایت اختصاص داده می‌شود. در نتیجه افزایش دامین آتوریتی از مقدار مثلاً 20 به 30 به مراتب راحت‌تر و سریع‌تر از ارتقا از 70 به 80 است. بنابراین بالا‌رتبه‌ترین وب سایت ها معتبر‌ترین وب‌سایت ها محسوب می‌شوند. دامین آتوریتی با ترکیب بیش از 40 سیگنال انفرادی که توسط Moz ردیابی و اندازه‌گیری می شوند بوجود می آید. مهمترین معیار‌ها برای امتیاز DA شامل موارد زیر هستند:

MozRank: با شمارش تعداد و ارزیابی کیفیت وب‌سایت‌هایی که به یک صفحه وب لینک داده‌اند، محبوبیت آن صفحه وب را محاسبه می‌کند.

MozTrust: بر مورد اطمینان بودن وب‌سایت‌هایی که به صفحه وب مورد ارزیابی لینک شده‌اند تمرکز می‌کند. لینک گرفتن از وب‌سایت‌های معتبر‌ و موثّق همانند دانشگاه‌ها، دستگاه‌های دولتی و کسب‌و‌کار‌های بزرگ، منجر به رتبه‌ی بالاتر MozTrust می شود.

Link Profile یا پروفایل لینک: سیستم پروفایلینگ لینک‌ها به لینک‌هایی که از وب‌سایت، خارج و به آن وارد می‌شود نظارت می‌کند. صفحه‌ای که به وب‌سایت‌های معتبر‌ لینک می‌دهد و از منابع معتبر لینک می‌گیرد پروفایل لینک خوبی خواهد داشت. در اینجا ارتباط متن لنگر با لینک، عامل مهمّ دیگری است که شایسته رسیدگی است.

no result

چون محاسبه دامین آتوریتی مبتنی بر یادگیری ماشین (Machine Learning) است، امتیاز وب‌سایت شما ممکن است کم و بیش بالا و پایین برود. به‌عنوان مثال اگر فیسبوک یک میلیارد لینک جدید بدست آورد، دامین آتوریتی و پیج آتوریتی (PA) همه نسبت به فیسبوک کاهش می‌یابد. به همین دلیل باید همیشه دامین آتوریتی خودتان را نسبت به دامین آتوریتی رقیبان ارزیابی کنید.

 

چگونه دامین آتوریتی را تفسیر کنیم و بر آن تأثیر بگذاریم؟

همواره باید دامین آتوریتی را برای نظارت بر پیشرفت SEO مورد لحاظ قرار دهید و نظارت دقیقی بر رتبه‌بندی‌ها و ترافیک وب‌سایت خود داشته باشید چراکه هنگامی که آنها بیشتر شوند، دامین آتوریتی سایت شما نیز متعاقباً افزایش می یابد.

تأثیرگذاری مستقیم بر دامین آتوریتی بسیار سخت است. مجموعه‌ای از معیار‌ها و داده‌های لینکی (Link Data) روی DA تأثیر می گذارند. این سیاست عمداً اتخاذ شده است و بهترین راه برای تأثیر‌گذاری بر آن، پیشرفت سئوی کلی (overall SEO) وب‌سایت است. به طور خاص، شما باید تلاش کنید تا لینک‌های بیشتری را از سایت‌های مختلف به پروفایل لینک‌های خود جذب نمایید و سیاست‌های بهتری را برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Network Marketing) اتّخاذ نمایید.

 

 

: لینک کوتاه خبر
متن استاتیک شماره 3 موجود نیست